Czym jest SEO i dlaczego jest aż tak ważne?

maj 14, 2023Pozycjonowanie SEO0 komentarzy

Czym jest SEO i dlaczego jest aż tak ważne? 

 

SEO – co to jest? 

 

SEO – Search Engine Optimization. To pojęcie, z którym z pewnością spotkał się każdy przedsiębiorca, który jest właścicielem strony internetowej i zależy mu na pozyskiwaniu nowych klientów. O tym, że SEO jest bardzo ważne, chyba nie musimy nikogo przekonywać, gdyż bardzo wielu użytkowników kieruje się wynikami organicznymi, gdy szuka konkretnych usług i produktów. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega SEO oraz jaki ma wpływ na popularność Twojej strony internetowej. 

 

Czym jest SEO? 

 

Najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, z której korzysta największa liczba użytkowników, jest Google. Mechanizm działania jest prosty: użytkownik wpisuje w okno wyszukiwarki frazę, a Google dopasowuje strony internetowe, które są z nią powiązane. Pozycjonowane wyniki znajdują się w wynikach organicznych tzn. zaraz pod reklamami Google Ads, które są oznaczone jako „reklama”. Im wyższą pozycję zajmujemy w wynikach organicznych, tym większa szansa, że uda nam się pozyskać nowego klienta, który będzie zainteresowany naszą ofertą. Mimo Google Ads, które są promowane przez Google, nadal bardzo duża część użytkowników kieruje się wyłącznie wynikami organicznymi, dlatego tak ważne jest, aby SEO stało się jednym z naszych kanałów marketingowych. 

 

Jeżeli zależy nam na wysokich pozycjach w wynikach organicznych, to konieczne jest regularne prowadzenie działań, które sprawią, że nasza strona internetowa będzie przyjazna dla algorytmów Google. 

 

 

Jak pozycjonować stronę? Poznaj najważniejsze działania! 

 

Przygotowanie strony internetowej, aby wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce, wcale nie jest prostym zadaniem. W pierwszej kolejności niezwykle ważne jest opracowanie planu działania: analizy widoczności, fraz kluczowych, konkurencji itp. Tego typu plan określa się mianem audytu SEO, który pozwala na określenie problemu i podjęcie odpowiednich działań, które będą miały wpływ na wzrost witryny. Pozycjoner bierze pod uwagę wiele czynników i analizuje wszystkie dane, aby finalnie przygotować dla swojego klienta najlepsze rozwiązania. Co wchodzi w skład jego działań? 

 

1. Optymalizacja strony internetowej 

 

Jest to proces, w którym należy przyjrzeć się stronie pod kątem technicznym, wyłapać błędy i przystosować stronę w taki sposób, aby była przyjazna zarówno dla algorytmów, jak i użytkowników. Optymalizacja strony internetowej to m.in.: analiza szybkości i ładowania witryny, zadbanie o responsywność  (prawidłowy wygląd strony na urządzeniach mobilnych), analiza struktury strony i samego kodu, aktualizacja nagłówków, opisu strony i tytułów w kodzie HTML. 

 

2. Content – przystosowanie treści 

 

To kolejny ważny czynnik, który obowiązkowo należy wziąć pod uwagę. Wszystkie treści, które znajdują się na naszej stronie, powinny być odpowiednio zoptymalizowane tj. uzbrojone w słowa kluczowe, na które chcemy się pozycjonować. Należy pamiętać również, aby każdy tekst był odpowiednio zbudowany (m.in. H1, H2, H3 itd.). 

 

3. Budowanie linków czyli linkbuilding 

 

Linkbuilding może dotyczy zarówno linkowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Jest to działanie, które polega na pozyskiwaniu wartościowych linków, które będą prowadzić na naszą stronę. W przypadku linkowania wewnętrznego proces polega (jak sama nazwa wskazuje) na linkowaniu treści wewnętrznie na stronie. Wartościowe linki, które uda nam się pozyskać, mają wpływ na zwiększenie widoczności naszej witryny, która staje się dla algorytmów bardziej wiarygodna. 

 

Dlaczego SEO jest ważne i warto robić je dobrze? 

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, wielu użytkowników korzysta tylko z wyników organicznych, omijając reklamy sponsorowane. Właśnie dlatego inwestycja w SEO jest bardzo opłacalna, gdyż w skuteczny sposób pomaga nam pozyskać nowych klientów. Pozycjonowanie witryny jest procesem skomplikowanym, który wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i narzędzi (chociażby do analizy danych), dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom! CYJA Projekt od lat zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych. Jesteśmy profesjonalistami, a naszym klientom pomagamy wspiąć się na wyżyny w wynikach wyszukiwania. Chcesz dołączyć do naszej drużyny? Skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

Blog

Poprzednie artykuły

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym zespole, firmie i zapoznać się z naszą ofertą? Zapraszamy do kontaktu!